arrow arrow arrow arrow
Teunis den Uijl
(1836-1915)
Merrigje Demper
(1840-1923)
Teunis Copier
(1829-1913)
Ingetje Haak
(1830-1901)
Klaas den Uijl
(1861-1923)
Marrigje Copier
(1865-1928)
Teunis Cornelis den Uijl 
(Click on Picture to View Full Size)
Teunis Cornelis den Uijl
(1892-1973)

 

Family Links

Spouses/Children::
Johanna Catharina de Vries

Teunis Cornelis den Uijl 6,9

  • Born: 14 december 1892, Jutphaas 6,9
  • Marriage: Johanna Catharina de Vries 7 june 1917, Utrecht 6,9
  • Died: 20 may 1973, at age 80 9

   Another name for Teunis was Kees den Uijl. 9

  General Notes:

Teunis Cornelis (Kees) gaat na zijn lagere-schooltijd in het bedrijf van zijn vader aan de slag en leert het mandenmakersvak. Het verhaal gaat dat Kees goed kon leren en dat het hoofd van de school vond dat hij moets doorleren. Waarom dat niet is gebeurd is niet bekend.

In de Eerste Wereldoorlog moet Kees onder de wapenen komen. Nederland wordt gelukkig niet in de oorlog betrokken, maar mobiliseert wel. Tijdens de mobilisatie trouwt Kees met Johanna. Ze betrekken een woning aan het huis de Geer te Jutphaas. De wijk die genoemd is naar Huis de Geer, een grote buitenplaats, bestaat nog steeds en ligt nu in de gemeente Nieuwegein.

In 1923 verhuist het gezin naar het centrum van Jutphaas. Hij krijgt evenals zijn jongere broer Huibert een woning toegewezen in de Wilhelminastraat. Kees woont op nr. 8 en Huibert op nr. 10. Achter de woningen liggen grote tuinen. In de tuin van Kees wordt een flinke schuur neergezet als werkplaats voor zowel Kees als Huibert. Zij kunnen hier als zelfstandig ondernemer hun beroep van mandenmaker uitoefenen. Door het plaatsen van en wand wordt de ruimte verdeeld en als de broers aan het werk zijn kunnen ze ongehinderd met elkaar praten zonder dat zij elkaar zien.

Over het werk zijn ook afspraken gemaakt: Kees kiest voor het grotere mandwerk, zoals bakkers- en slagersmanden en pak- en aardappelmanden, terwijl Huibert zich toelegt op het fijnere werk, zoals bloemen- en fruitmanden. Op bestelling maken beiden rieten stoelen, wiegen en luiermanden.

In de dertiger jaren komen de mandenmakerijen onder druk te staan. Het mandwerk wordt verdrongen door hout en karton, daarnaast is ook de concurrentie hevig. In de Tweede Wereldoorlog is er vrijwel geen materiaal verkrijgbaar. Teen wordt voor andere doeleinden gebruikt en de invoer van rotan en pitriet is niet meer mogelijk. Gevlochten touw is een tijdlang een vervangend materiaal. Na de oorlog verovert plastic de markt.

In juni 1867 beleeft Kees met zijn vrouw de gouden bruiloft.

Het overlijden van zijn vrouw in 1969 en zijn enige dochter Marry in 1973 maken hem wat eenzaam.

Kees is een aantal jaren diaken van de gereformeerde kerk van Vreeswijk en Jutphaas. Ook is hij een goede zanger; als tenor zingt hij bij de zangvereniging De Lofstem. Van deze vereniging is hij ook jarenlang bestuurslid.

Tot aan zijn dood woont Kees op de Wilhelminastraat 8, nu Stormerdijkstraat. De naam van de straat is gewijzigd bij de samenvoeging van Jutphaas en Vreeswijk tot de gemeente Nieuwegein. De woningen worden nog bewoond en zijn beschermd als voorbeeld van sociale woningbouw in de jaren '20. 9

Teunis married Johanna Catharina de Vries, daughter of Bernardus de Vries and Hendrika Koning, on 7 june 1917 in Utrecht 6.,9 (Johanna Catharina de Vries was born on 28 june 1891 in Utrecht 6,9.)

Home | Table of Contents | Surnames | Name List

Steun deze site

Website generated with Legacy Family Tree.

Creative Commons License
This page by Oscar den Uijl is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.